“Ustawa Kamilka” – Standardy ochrony małoletnich

15.02.2024 r. weszły w życie przepisy nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli tzw. „Ustawy Kamilka”, która zawiera szereg rozwiązań mających na celu lepszą ochronę dzieci przed przemocą i zapewnienie im kompleksowej pomocy w przypadku skrzywdzenia.

Jednym z punktów ustawy jest obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich. Obowiązek ten w sposób szczególny dotyczy organów zarządzających jednostkami systemu oświaty (przedszkola, szkoły i schroniska młodzieżowe) oraz innych placówek oświatowych, opiekuńczych, wychowawczych, resocjalizacyjnych, religijnych, artystycznych, medycznych, rekreacyjnych, sportowych lub związanych z rozwijaniem zainteresowań, do których uczęszczają albo w której przebywają małoletni, a także organizatorzy tychże działalności oraz podmioty świadczące usługi hotelarskie, turystyczne czy prowadzące inne miejsca zakwaterowania zbiorowego.

W związku z powyższym parafie i ośrodki duszpasterskie zobowiązane zostały do wprowadzenia obowiązujących w tym temacie standardów. Także nasze parafia wprowadza tzw. Standardy Ochrony Nieletnich, w tym dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych.

Wszyscy posługujący w parafii, tj. duchowni, katecheci, nadzwyczajni szafarze, pracownicy, wolontariusze, animatorzy grup mają obowiązek odbyć szkolenie zapoznające z zasadami ochrony nieletnich i stosować je podczas wypełniania swoich obowiązków. Osoby te mają także obowiązek podpisania odpowiedniej deklaracji, w której zobowiązują się do przestrzegania zasad ochrony nieletnich.

W każdej parafii – zgodnie z wytycznymi – powołuje się też Parafialny Zespół Prewencyjny, którego celem jest koordynowanie inicjatyw zapobiegających jakiejkolwiek krzywdzie w przestrzeni parafialnej, szczególnie mając na względzie podopiecznych należących do grup formacyjnych. Zadaniem powołanego Zespołu jest wprowadzenie zasad, przyjmowanie zgłoszeń o nieprawidłowościach, odpowiednie reagowanie na każdą zgłoszoną sytuację oraz prowadzenie szczegółowej dokumentacji.

W naszej parafii zadania te będą pełnić pani Bożena Maślanka i pani Ewa Wróbel, które – podobnie jak ks. Proboszcz Roman Woźny – uczestniczyły w diecezjalnym szkoleniu dotyczącym wprowadzenia obowiązujących w parafiach zasad. Osoby pracujące bezpośrednio z dziećmi oraz członkowie Parafialnego Zespołu Prewencyjnego zobowiązani zostali do dostarczenia świadectwa o niekaralności.

Wszystkie te działania mają uwrażliwić przede wszystkim osoby dorosłe, ale także samych nieletnich na szeroko rozumianą krzywdę. Mają zapewniać bezpieczne relacje pomiędzy dziećmi, młodzieżą, a także w relacjach dziecko – dorosły, młodzież – dorosły, młodzież – dziecko. Mają uczulać na przejawy agresji zarówno fizycznej, jak i psychicznej, na nierówne traktowanie. Mają także wzbudzać reakcję na wszelkie sygnały wysyłane przez dzieci i młodzież, a mogące świadczyć także o przemocy w miejscach poza parafią.

Wprowadzane standardy ochrony nieletnich w sposób szczególny mają też zapewniać ochronę w zakresie przestępstw seksualnych, dlatego parafia ma też obowiązek sprawdzania osób prowadzących zajęcia z dziećmi – w Rejestrze Przestępstw Seksualnych.

Dodatkowo wprowadzone standardy mają na określonych zasadach służyć ochronie danych osobowych i ochronie wizerunku nieletnich. Mają także chronić młode osoby przed cyberprzestępczością.

Osoby posługujące w naszej parafii – kapłani, katecheci, szafarze, pracownicy, animatorzy, wolontariusze – dostarczyli wymagane dokumenty i przeszli szkolenie dotyczące obowiązujących standardów. Natomiast spotkania z dziećmi, młodzieżą oraz ich rodzicami odbędą się po wakacjach, na początku nowego roku duszpasterskiego. Będą one dotyczyły ustalenia szczegółowych zasad, na jakich odbywać się będą spotkania formacyjne w parafii.

STANDARDY OCHRONY NIELETNICH W PARAFII PUSTKÓW-OSIEDLE (wersja skrócona)