Niedziela Palmowa

Jesteśmy już u kresu Wielkiego Postu, coraz bliżej wspomnienia najważniejszych wydarzeń w historii świata. Przed nami najważniejszy tydzień, który rozpocznie Niedziela Palmowa. W tym dniu obchodzimy uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. W Polsce ta niedziela była niegdyś nazywana „Kwietną” lub „Wierzbną”, ponieważ wierzba zastępowała w naszym kraju gałązki palmowe. Polskie kościoły wręcz zakwitały wiązkami wierzbiny, modrzewiu, borowiny. Palmy były święcone w kościele, a następnie obnoszone w uroczystych procesjach. A później odbywały się konkursy na najpiękniejsze i największe palmy. Jeden z poetów polskich w ten sposób opisał nastrój Niedzieli Palmowej:

Do świątyni gronem wszystkim idą młodzi, idą starzy.
Różdżkę z młodym listkiem idą święcić do ołtarzy.
Boga w mękach, Boga w chwale do swej duszy biorą żywo
I na nutę boleściwą wyśpiewują Gorzkie Żale…

Poświęconą w kościele palemkę umieszczało się w domu, nad drzwiami lub zatkniętą za ramę świętego obrazu, aby strzegła od ognia i piorunów. Będziemy sobie przypominali najważniejsze rzeczy, których dokonał Pan Jezus. Dla wiernych jest tydzień spokoju i ciszy tak potrzebnych, aby pojąć doniosłość tych wydarzeń, aby móc się cieszyć zwycięstwem Pana Jezusa nad szatanem, nad złem. Dobre przeżywanie tych dni pozwoli zrozumieć przeogromną miłość Pana Jezusa do każdego z nas, a to jest źródło wielkiego szczęścia, właśnie wielkanocnego.

Niestety, można też byle jak przeżyć te dni. Jak chcesz je przeżyć? Co zrobisz, aby je dobrze przeżyć? Najważniejsze jest czyste serce dla Jezusa.

Trzeba całkowicie odrzucić grzech i spróbować święcie żyć. Pomyśl też, co zrobić w domu, aby pomóc wszystkim dobrze przygotować się na Święta? Przeproś wszystkich, nie zapomnij o solidnych porządkach, tak w sercu, jak i w domu!

Jezus pokłada w Tobie wielką nadzieję, nie zawiedź Go. Staraj się, jak możesz najlepiej. On wszystko widzi!

autorka: Elżbieta Chmura